N fokus

 
 

16.10.2007.

SHUTANOVCI NE FORUMIN EKONOMIK

Situata e sigurise dhe stabilitetite ne regjion eshte kushte per zhvillimin ekonomik ka theksuar ministri I mbrojtjes te Serbise Dragan Shutanovac duke marre pjes ne samitin e Shtate ekonomik te Serbise. Pjesmarrsve te samitite Shutanovci ju ka then qe Ushtria e Serbise pa marre parasyshe vendimin perfundimatr te bisedimeve per statusin e Kosoves, nuk do te benasgje qe nuk eshte ne perputhje me politiken shtetore . Me gjersishte Mladen Bijeliq.

"Ushtria nuk do te ben asgje qe jashte rretheve te vendimeve politike te vendimite te qeverise ose presidentite te Republikes", ka then Shutanovac. Sipas vlersimeve te tija 10.dhijetori qe shume her po permendet dhe po lajmrohet si dite kur qeverija shqiptare ne KdheM ,neqoftse ne bisedimet ne mes Beogradit dhe Prishtines nuk arrihet deri te zgjedhja me kompromis ,mundet qe njeaneshem te shpall pamvarsin e Krahines ,duke shiquar politikishte nuk do te paraqet diten D . Me fjal te tjera ,qe prej kesaj dite asgje e rendeishme nuk do te ndodhe , "Ushtria e Serbise dhe zhandarmeria jane te afte qe te plotesojin te gjitha detyrat dhe te pengojin proceset qe munde te destabilizojin Serbine" ka theksuar Shutanovci.

Pjesen kryesore te debatite Shutanovci ja ka kushtuar reformes te ushtrise ,duke lajmrue investimet e rendesihsme prej planit nacional . Mjetet do te investohen ne rekonstruktimin e aeroporteve ushtarak ne Batajnic dhe ne Laxhevcima se si ata te behen ne fukcionin per fluturimet civile ,qe shume do te lehteson kontaktete punusese te investorve te hujae dhe ekonomisteve vendor ,ka then ministri I mbrojtjes. Qellimi I fundit I reformimite te ushtrise se Serbise ,sipas fjalve te Shtutanovcit eshte krijimi I arrmates moderne dhe respektime ,e gaqeshme qe te pergjigjet te gjitha detyarve.


10.10.2007.

GJELIQI- PREZENTIMI I ZHVILLIMIT TE MBAJTUR TE SERBIS

Presim qe strategjija e zhvillimit te Serbis, pas zbatimit te diskutimit publik do te miratohet ne Qeverin e Serbise ne shkurte te vitite te ardheshem dhe se shpejti pas kesaj do te miraton Kuvendi i Serbise, ka theksuar nenkryetari i Qeverise Bozhidar Xheliq duke paraqitur planin e startegjis pjesmarrsve te konferences se Gjashte ekologjike ne Beograd. Raporton gazetari i jone Mladen Bjeliq.

Zhvillimi afatgjat kupton zhvillimin e nje evdnit me ruajtjen e mjedisit jetsore. Detyra e jon eshte ka perkujtuar Gjeliqi qe gjeneratave te ardheshme me se paku tju lajme mjedisit jetsore ashtu si e kemi gjetur. Ai ka perkujtuar qe shume vende kan paguar sheume shtrejtre zhvillimin e vet te shpejte dhe teknollogjik duke shkatrruare dhe duke ndotur mjedisin jetsor .por ne bote gjithnje e meshume eshte prezent vetdija qe shtete se bashku te punojin ne zgjedhjen e kesaj qeshtje dhe te miratojin strategjin afatgjate e cila kupton kryesishte ne insistimin e teknollogjive te pastra qe nuk ndotin ajrin dhe mjedisin jetsor si dhe sigurimin e mjeteve te nevojshme per zbatimin e saj, ka theksuar nenkryetari i Qeverise se Serbise Bozhidar Gjeliq. Mjetet per shume projekte qe ka realizuar Serbija ne lidhje me Strategjin e paqes se disa vende siq jan Gjermania kan vendosur qe te shlyajne pjesen e borxheve me detyrim qe me keto mjete te realizojim projhektet e caktuara ekologjike te cilat kryesoshte i takojin reciklimit dhe shfrytzimit te energjive te ndryshme te ripertrira.

Gjeliqi gjithashtu ka perkujtuar qe Serbija ne domenin e mjedisit jetsore te njeriut ,si dhe ne shume seferat tjera ,vonohet ne krahasim me Evropen. Prap kur eshte ne pytje ekologjija kjo vones nuk eshte alarmante ka vlersuar Gjeliqi duke theksuar qe Suedia para 5 viteve ka miratuar dokumentin per strategjin. Duke pasur para syshe talentin tone mendoje qe ky ndrsyme me vendet e zhvilluara ,kur eshte ne pytje ekologjija munde te tejkalojim jo ne ket periodhete te gjate ,ka perfunduar nekryetari i qeverise se Serbise Bozhidar Xheliq ne prezentimin e Strategjis te zhvillimit afatgjat te Serbise.


08.10.2007.

SHENIMI I 5. TETORIT

Ne Serbi 5 tetori shenohet si dite e ndryshimeve demokratike.. ate dite para shtate vjetesh, opozita demokratike e Serbise organizoi ne Beograd dhe ne qytete te tjera te Serbise demonstrate me te cilat perfundoi qeverisja e regjimit te ish presidentit te Serbise dhe Republikes Federative te Jugosllavise Sllobodan Millosheviqit.

Ne demonstrate massive ne Beograd morren pjese, sipas vleresimeve te ndryshme, nga 600 mije deri nje million njerez. Shkak per mbledhje qe mospranimi I rezultateve te votimeve per president te ish Jugosllavise qe u mbajten ne daten 24 shtator dhe ne te cilat fitoi kandidati I DOS_it Vojisllav Koshtunica. Rezultatet e ketyre zgjedhjeve nuk I pranoi komisioni Federativ zgjedhor nen kontroll te Sllobodan Millosheviqit, qe vendosi per mbajtjen per here te dyte te zgjedhjeve dhe keshtu shkaktoi merzitje te qytetaret ne te gjitha pjeset e Serbise, te cilet ishin per opoziten, ndersa DOS-I organizoi demonstrate dhe greva qe kane zgjatur cdo dite, dhe te cilat arriten kulmin ne 5 tetor te vitit 2000. Ate dite, edhe pse kishte ndalese nga policia, lideret e DOS-it u bene thirrje qytetareve per demonstrate te perbashket ne kryeqytetin serb. Demonstratet arriten nga ane te ndryshme te Serbise duke kaluar keshtu bllokadat neper rruge. Para pallatit te Kuvendit te atehershem te Federate (sot Shtepia e kuvendit popullor te Serbise) u mblodhen disa mijera njerez qe donin te hynin brenda dhe keshtu policia u hodhi gaz lotsjelles. Demonstrantet hyne Brenda dhe e dogjen pallatin, si symbol te qeverisjes se Sllobodan Milloshevqiit. Pas kesaj pjesemarresit e mitingut u nisen drejt nderteses se RTS-se qe ne ate kohe ka bere propaganden per Millosheviqin. Edhe pse policia u perpoq prape qe te ndale demonstruesit nuk ia arriti. Pas RTS-se lideret e DOS-it morren edhe ndertesat e tjera te mediave shteterore, qe filluan te njoftojne per renien e regjimit te Millosheviqit. Ne demonstrata u plagosen 65 njerez dhe dy u vrane aktivistja e PDS-se Jasmina Jovanoviq nga Cacku qe ra nen kamion dhe Momcillo Stakiq te cilit I ra pushim zemre.

Ne oret e mbremjes, demonstranteve u foli kandidati per president Vojisllav Koshtunica nga ndertesa e parlamentit te qytetit dhe te nesermen me 6 tetor Sllobodan Milloshevi foli hapur, pranoi humbjen uroi Koshtunicen per fitoren dhe paralajmeroi terheqjen e tij nga jeta e politikes. Keshtu perfundoi qeverisja e tij qe zgjati me shume se nje decade. Koshtunica menjehere zuri poziten e presidentit dhe qe te mos kishte system dyqeveritar, DOS(ODS), partia socialiste e Millosheviqit dhe LSP formuan qeverine kalimtare deri ne zgjedhjet e reja parlamentare qe u mbajten ne dhjetor dhe ne te cilat fitoi DOS-i. Qeveria e re qe ishte njekohesisht edhe qeveria e pare demokratike u formua me 25 janar ne vitin 2001 me ne krye kryeministrin Zoran Gjingjiq qe e vrane ne atentat ne 12 mars te vitit 2003.

Milosheviq ne vitin 2001.u arrestua dhe iu dorezua tribunalit te Hages ku iu be gjyqi per krime te luftes. Pese vjete me vone vdiq nga pushimi I zemres ne qeline e burgut me 11 mars te vitit 2006.

Historianet vleresojne se ndryshimet e tetorit te vitit 2000. kane qene nder ngjarjet me te rendesishme ne historine e re serbe. Ne Beograd 5.tetori shenohet me nje sere manifestimesh. Rinia demokratike vendosi kurora ne varret e kryeministrit te ndjere Zoran Gjingjiq dhe te prefektit te qytetit Nenad Bogdanoviq. PDS-ja me ne kyre Aleksander Popoviqin vendosi kurore ne monumentin ku u vra aktivistja e tyre Jasmina Jovanoviq nga Cacku.


03.10.2007.

KONFERENCA E SHTETEVE VIKTIMA TE MUNICIONIT ME KASETA

Pres qe takimi dyditor ne Beograd te jete hallke e rendesishme ne rrugen drejt ndalimit perfundimtar te municionit me kaseta, theksoi ministri i puneve te jashtme te Serbise Vuk Jeremiq ne hapjen e konferences nderkombetare te shteteve viktima te municionit me kaseta. Shenoi Mlladen Bijeliq.

Ministri Jeremiq kujtoi se Serbia e di mire se se cfare fuqie kane keto municione dhe cilat jane pasojat, sepse gjate kohes se agresionit te NATO-s u qellua me keto municione. NATO dorezoi para pak kohe te dhenat per lokacionet ne te cilat jane hedhur keto arme, gje qe me sigurimin e mjeteve te duhura financiare do te ndikoje qe proseci i pastrimit te terenit nga minat te shpejtohet, tha Jeremiq. Ai kujtoi se gjate kohes se agresionit te NATO-s ne Serbi jane hedhur 350 mije bomba me kasete dhe se ekspertet e vendit vleresojne se edhe me shume se 23 kilometra katrore ne Serbine qendrore nuk jane pastruar nga municionet e pashperthyera. Edhe sot prej tyre viktima jane civilat e pafajshem, tha Jeremiq. Prandaj ministria e puneve te jashtme ne Qeverine e Serbise nisi iniciativen qe te shpallet moratorium ne prodhimin dhe perdorimin e ketyre armeve. Jeremiq u tha gazetareve se ato sasi qe jane prodhuar ne ish Jugosllavine dhe qe gjenden neper magazinat e Ushtrise se Serbise, do te prishen dhe shkaterohen, dhe shprehu pritjen se edhe vendet e tjera do te ecin neper kete rruge.

Jeremiq theksoi se qellimet kryesore te konferences se Beogradit ne te cilen marrin pjese perfaqesues te nje numri te madh te vendeve nga bota, jo vetem nga regjioni i Ballkanit perendimor, eshte organizuar qe tu ndihmoje viktimave te municionit me kaseta, te pastrohet tereni i ndytur me kete municion, dhe mbi te gjitha, te vendoset bashkepunimi nderkombetare dhe te mobilizohet opinioni publik nderkombetare, qe te krijohet ambienti ku do te denohet cdo perdorim i municionit me kaseta. Besoj se konferenca ne Beograd do ta plotesoje kete qellim dhe ne kete menyre do pergatitet tereni qe ne konferencen e ardhshme ne Vjene ne fund te ketij viti te miratohe konventa per ndalimin e perdorimit te ketyre armeve, vleresoi Jeremiq.

 

Copyright The International Radio Serbia and Montenegro